Co je potřeba znát o stafylokoku

Stafylokok se z latiny překládá jako „hrozen“. Ostatně právě tak zástupci tohoto rodu vypadají pod mikroskopem. Stafylokok je jednou z nejrozšířenější bakterií na naší planetě – žijí ve vzduchu, v zemi i v živých tvorech.

Jen v lidském těle žije 14 různých druhů stafylokoků. Jedenáct z nich jsou vcelku neškodné, tři další ale mohou být smrtelně nebezpečné.

S. saprophyticus

Tento stafylokok je nejčastější příčinou cyst a uretritidy, zvláště pokud jde o ženy. Žije na kůži v intimních partiích a na povrchu sliznice obalu močovodů.

S. epidermidis

S. epidermidis se může nacházet kdekoliv na kůži nebo sliznici. Projevuje se zásadně jen u oslabeného organismu. Nicméně i přesto, že se jedná o „kožní“ stafylokok, nevyvolává žádnou vyrážku, naopak se velmi rád usazuje na umělých chlopenních protézách v srdci a jakýchkoliv jiných protézách a implantátech. Do lidského těla proniká skrz tržné rány či jinak porušená místa na kůži a sliznici. Většinou pokud se infekce začíná rozvíjet právě v momentě implantace umělé chlopně či jiné protézy, jde ve valné většině případů právě o epidermální stafylokok.

S. aureus

Patří k nejnebezpečnějším mikroorganismům. Téměř všechny potíže, které jsou spojovány se stafylokokem, se týkají právě tohoto druhu. Může přežívat kdekoliv na či v lidském těle. Napadá všechny věkové skupiny obou pohlaví a v lidském těle je zodpovědný za více než 900 různých onemocnění.

Známou vlastností stafylokoku je také jeho odolnost vůči antiseptickým přípravkům a metodám:

Co je důležité mít na paměti

Při normálně fungující imunitě nemůže dokonce ani S. aureus uškodit lidskému organismu. Vzhledem k tomu, že se opravdu nachází všude, nelze od něj utéct a je zbytečné se o to snažit. Nicméně zdravý životní styl, osobní hygiena a pravidelné kontroly u lékaře Vás před výše uvedenými problémy ochrání, je jen potřeba nepodceňovat prevenci.