Možné komplikace při léčbě
Při téměř jakékoliv léčbě – a zvláště pak té, která se zaměřuje na odstranění prvotní příčiny potíží – nezřídka dochází k tomu, že pacienti pociťují
dočasné zhoršení zdravotního stavu. Tento stav je spojen s
přirozeným procesem léčby – zatímco organismus svádí boj s příčinou onemocnění, dochází k rozkladu nemocných buněk, škodlivých mikroorganismů a toxinů. Při takovém rozkladu se do organismu vyplavuje množství škodlivých látek, které se organismus bude následně snažit postupně vyloučit ven.
Z toho důvodu je velice důležité
pít dostatečné množství čisté vody po celou dobu léčby – dostatečný přísun tekutin
podpoří přirozenou detoxikační funkci organismu, čímž zároveň zminimalizuje rozsah prvotního zhoršení zdravotního stavu po započetí léčby. V opačném případě se může stát, že zhoršení bude mnohem znatelnější a bude trvat delší dobu, čímž prodlouží léčbu a způsobí zbytečný diskomfort.
Mezi obvyklé projevy prvotního zhoršení patří:
- bolest hlavy
- závratě
- horečka
- ekzém
- průjem, zácpa, ...
Zkušený terapeut se vždy snaží tyto projevy zmírnit pomocí
komplexního detoxikačního programu, ale ten je efektivní pouze v tom případě, že pacient dodrží
pitný režim. V průběhu detoxikace je také doporučeno zařadit do jídelníčku
více vlákniny – to pomáhá „odchytávat“ škodlivé látky a následně je vylučovat spolu se stolicí.
Mnozí pacienti jsou z klasické medicíny zvyklí na to, že symptomy se odstraní s prvním polknutím léčiva. Je potřeba si ale uvědomit, že dočasné zhoršení je
přirozenou reakcí organismu, který se snaží překonat nemoc. Budeme-li postupovat striktně dle klasické medicíny – tedy že budeme léčit především symptomy – může se nám stát, že akorát
potlačíme projevy nemoci a donutíme jí přesunout se v organismu jinam, kde se při nejbližší vhodné příležitosti
projeví znovu, třeba i s jinými symptomy. A organismus, tou dobou již zvyklý na to, že potíže za něj řeší někdo jiný (např. antibiotika)
postupně slábne víc a víc a tak místo skutečné léčby akorát oddalujeme chvíli, kdy dojde k nezvratnému kolapsu organismu.
Holistický přístup se v tomto od klasické medicíny výrazně odlišuje – jeho primárním cílem je
překonat celý řetězec příčin onemocnění a odstranit je postupně všechny. Jinými slovy se zaměřuje na to, aby co nejvíce
podpořil organismus a pomohl mu
„opravit“ jeho přirozené kompenzační schopnosti, aby organismus následně překonal nemoc sám. Vzpomeňte si například na chřipku. Běžným symptomem je i horečka, což je ve skutečnosti snaha organismu překonat nemoc – je to nepříjemné, ale díky tomu rozvíjí organismus své přirozené léčivé schopnosti a učí se odolávat horším a horším nemocem.