Vitamíny v prenatálním období

Jíst zdravě se vždy vyplatí a v období těhotenství to platí dvojnásob. Kromě běžného jídelníčku by se ale každá těhotná žena měla zamyslet i nad vhodným příjmem vitamínů, které vyváží případné nedostatky v organismu a stravě.

Kyselina listová, železo a vápník

Mezi prenatální vitamíny a minerály patří kyselina listová, železo a vápník, které pomáhají minimalizovat riziko vrozených vad a mají pozitivní vliv na vývoj mozku a míchy a plodu. Tato poškození vznikají v prvních 28 dnech po početí, tedy ještě dříve než mnohé ženy vůbec tuší, že jsou těhotné. Vzhledem k poměrně vysokému počtu neplánovaných těhotenství, je doporučeno aby každá žena, která může otěhotnět, přijímala 400 mcg kyseliny listové denně počínaje dobou před početím a konče 12 týdnem těhotenství.

Mezi potraviny obsahující kyselinu listovou patří zejména zelená listová zeleniny, ořechy, fazole či citrusové plody. I přesto je vhodné doplňovat kyselinu listovou samostatným potravinovým doplňkem.

Vápník je také velmi důležitý v obobí těhotenství. Pomáhá nejen plodu, kterému zajišťuje adekvátní růst kostí, ale slouží také jako prevence poškození kosterního aparátu matky. Jod je další kriticky důležitou látkou – stará se především o bezproblémovou funkci štítné žlázy. Nedostatek jódu může vést k pozastavení růstu plodu, těžkým mentálním postižením nebo k hluchotě. Může také být příčinou potratu.

Železo zajišťuje dostatečný přísun kyslíku v krvi plodu i matky.

Vhodná skladba prenatálních vitamínů a minerálů