Podívejte se na svůj jazyk - prozradí Vám zdravotní stav Vašeho organismu

Jazyk je jednou z nejdůležitějších součástí našeho těla. S jeho pomocí můžeme mluvit, cítit chuť... pomocí jazyka ale také můžeme zjistit podrobnější stav našich vnitřních orgánů.

Hladký, růžový jazyk

Přesně tak obvykle vypadá jazyk zdravého člověka.

"Geografický" jazyk

Vzory na jazyku podobné těm, jako jsou na obrázku níže, jsou také v pořádku. Někdy se může v souvislosti s tím objevit citlivost vůči některým zubním pastám či koření.

Bílé čáry

Jedno z nejčastějších onemocnění úst. Může být doprovázeno zvýšenou citlivostí téměř na vše. Bílý povlak obvykle zmizí sám od sebe po vyloučení alkoholu a tabáku z běžného užívání. V případě, že k tomu nedojde, je vhodné navštívit lékaře.

Žlutý povlak

Žlutý povlak nejčastěji znamená plíseň. Velmi často se s tím lze setkat u dětí a mladistvých při snížené imunitě. Nezřídka se příčinou vzniku plísně stávají rovnátka, ať už je ale důvod jakýkoliv, je potřeba v tomto případě navštívit zubaře.

Vředy a puchýře

Nejčastěji se objevují po popálení jazyka. Pokud si ale nevzpomínáte, že byste v poslední době snědli něco horkého, navštivte lékaře.

Praskliny na jazyku

S narůstajícím věkem se téměř u každého člověka postupně objeví podobné praskliny. Pokud jde ale o mladého pacienta a praskliny se začnou objevovat jedna za druhou, může jít o Melkersson-Rosenthalův syndrom.

"Vlnitý" jazyk

Vlnité prohloubeniny na jazyku mohou znamenat příliš rychlý vývoj. Pokud jde ale o dospělého, může jít o hypotyreózu.

Krvavě červený jazyk

Takový stav může znamenat nedostatek vitamínů, zvláště B12 a kyseliny listové.