Díky sladké chuti jsou melouny nejčastěji považovány za ovoce, koneckonců dokonce i rostou jako ovoce – vyvíjí se z květů, které opýlí včely a obsahují zrnka, tedy z botanického hlediska odpovídají definici ovoce. Ale mnoho zahradkářů je považuje za zeleninu a jsou zvyklí je pěstovat společně s hráškem a kukuřicí. Ve skutečnosti patří meloun k botanické rodině tykvovitých, do které také patří okurka nebo dýně.
I když je v našich končinách spíše zvykem servírovat šťavnatou dužinu, je i kůra melounu jedlá a bohatá na živiny. V Čině je zvykem kůru melounu smažit nebo trochu podusit, a také není výjimkou její marinování. Na středním východě se semena melounu suší a praží a servírují se ve formě lehkého zákusku.
Meloun je z 92% složen z vody a dokáže dokonale osvěžit v průběhu horkého letního dne a dokonce dokáže zasytit 2x lépe než sklenice vody po intenzivním tréninku. Meloun také obsahuje vápník, hořčík, sodík a draslík, které také napomáhaí udržovat organismus hydratovaný.
Nicméně ke zjednodušení klasifikace jsou obvykle melouny rozděleny na 4 základní druhy: se semeny, bez semen, malý meloun a žlutý meloun. Existují například druhy s tmavě červenou dužinou nebo naopak takové, které postupně žloutnou dozráváním.
Přes všeobecné přesvědčení nejsou melouny bez semen geneticky modifikovaé, jsou výsledkem hybridizace. Bílá „semena“ jsou prázdné slupky bez schopnosti vytvářet semena.
Podle Guinessovy knihy rekordů vážil největší meloun 159kg a byl vypěstován Chrisem Kentem v USA v roce 2013.
Melouny jsou vynikajícím zdrojem lykopenu – antioxidantu, který snižuje riziko vzniku několika typů rakoviny mezi něž patří rakovina plix, prostaty a žaludku.
Japonští farmáři pěstují meloun čtvercového tvaru již více než 40 let. Melouny jsou umístěny do krychlové formy v níž rostou dokud jí zcela nezaplní. V této fázi jsou obvykle melouny stále ještě nezralé a prodávají se spíše jako suvenýr. Jejich cena může pohybovat i kolem 100$. Původně byly takové melouny pěstovány, protože se mnohem lépe vešly do běžných chladniček. V poslední době ale přibylo tvarů více – farmáři již pěstují i melouny ve tvaru stdce, pyramid a dokonce i lidské tváře.
Meloun je nízkokalorický produkt – 100g melounu obsahuje pouhých 30 kalorií a 6,2 g cukru. Meloun také téměř neobsahuje tuky nebo bílkoviny.
Meloun obsahuje významné množství vitamínů A, B6 a C, obsahuje také hodně lykopenu a aminokyselin.
Vysoká hladina lykopenu pomáhá ochránit buňky od poškození a snižuje riziko srdečních onemocnění. Meloun také obsahuje citrulin a arginin, které jsou užitečné pro srdce. Arginin zlepšuje krevní oběh a snižuje hromadění nadbytečného tuku. Meloun také napomáhá snížení krevního tlaku při hypertenzi.
Lykopen má rovněž protizánětlivé vlastnosti a je výborným antioxidantem neutralizující volné radikály. Pomáhá předcházet ateroskleróze, astmatům a dalším onemocněním.