Zajímavosti o vodních melounech

Meloun je ovoce i zelenina zároveň

Díky sladké chuti jsou melouny nejčastěji považovány za ovoce, koneckonců dokonce i rostou jako ovoce – vyvíjí se z květů, které opýlí včely a obsahují zrnka, tedy z botanického hlediska odpovídají definici ovoce. Ale mnoho zahradkářů je považuje za zeleninu a jsou zvyklí je pěstovat společně s hráškem a kukuřicí. Ve skutečnosti patří meloun k botanické rodině tykvovitých, do které také patří okurka nebo dýně.

Můžete si pochutnat na celém plodu

I když je v našich končinách spíše zvykem servírovat šťavnatou dužinu, je i kůra melounu jedlá a bohatá na živiny. V Čině je zvykem kůru melounu smažit nebo trochu podusit, a také není výjimkou její marinování. Na středním východě se semena melounu suší a praží a servírují se ve formě lehkého zákusku.

Meloun obsahuje 92% vody

Meloun je z 92% složen z vody a dokáže dokonale osvěžit v průběhu horkého letního dne a dokonce dokáže zasytit 2x lépe než sklenice vody po intenzivním tréninku. Meloun také obsahuje vápník, hořčík, sodík a draslík, které také napomáhaí udržovat organismus hydratovaný.

Existuje téměř 1200 různých druhů melounu

Nicméně ke zjednodušení klasifikace jsou obvykle melouny rozděleny na 4 základní druhy: se semeny, bez semen, malý meloun a žlutý meloun. Existují například druhy s tmavě červenou dužinou nebo naopak takové, které postupně žloutnou dozráváním.

Melouny bez semen nejsou geneticky modifikované

Přes všeobecné přesvědčení nejsou melouny bez semen geneticky modifikovaé, jsou výsledkem hybridizace. Bílá „semena“ jsou prázdné slupky bez schopnosti vytvářet semena.

Největší meloun

Podle Guinessovy knihy rekordů vážil největší meloun 159kg a byl vypěstován Chrisem Kentem v USA v roce 2013.

Meloun může pomoci při rakovině

Melouny jsou vynikajícím zdrojem lykopenu – antioxidantu, který snižuje riziko vzniku několika typů rakoviny mezi něž patří rakovina plix, prostaty a žaludku.

Melouny mohou být i čtvercového tvaru

Japonští farmáři pěstují meloun čtvercového tvaru již více než 40 let. Melouny jsou umístěny do krychlové formy v níž rostou dokud jí zcela nezaplní. V této fázi jsou obvykle melouny stále ještě nezralé a prodávají se spíše jako suvenýr. Jejich cena může pohybovat i kolem 100$. Původně byly takové melouny pěstovány, protože se mnohem lépe vešly do běžných chladniček. V poslední době ale přibylo tvarů více – farmáři již pěstují i melouny ve tvaru stdce, pyramid a dokonce i lidské tváře.

Kalorie

Meloun je nízkokalorický produkt – 100g melounu obsahuje pouhých 30 kalorií a 6,2 g cukru. Meloun také téměř neobsahuje tuky nebo bílkoviny.

Užitek od melounu

Meloun obsahuje významné množství vitamínů A, B6 a C, obsahuje také hodně lykopenu a aminokyselin.

Zdravé srdce

Vysoká hladina lykopenu pomáhá ochránit buňky od poškození a snižuje riziko srdečních onemocnění. Meloun také obsahuje citrulin a arginin, které jsou užitečné pro srdce. Arginin zlepšuje krevní oběh a snižuje hromadění nadbytečného tuku. Meloun také napomáhá snížení krevního tlaku při hypertenzi.

Protizánětlivé vlastnosti

Lykopen má rovněž protizánětlivé vlastnosti a je výborným antioxidantem neutralizující volné radikály. Pomáhá předcházet ateroskleróze, astmatům a dalším onemocněním.