Jak moc je škodlivý mobilní telefon?
Mezinárodní agentura zaměřující se na zkoumání rakoviny nedávno přiznala, že záření z mobilních telefonů „
může být karcinogenní“. To nás nutí se zamyslet nad tím, že bychom mohli začít pečlivěji vybírat své nové zařízení. CHIP nám například může říct, jaké modely mohou být nebezpečné, a které naopak vcelku mírumilovné.
Dle názoru skupiny expertů
Světové organizace zdravotnictví a
Mezinárodní agentury zaměřující se na zkoumání rakoviny, nemůžeme nebezpečné záření, které vychází z mobilních telefonů, jen tak odbýt. Výsledky výzkumů ukazují, že vědci došli k závěru, že elektromagnetické vlny „mohou posloužit jako příčina vzniku onkologických onemocnění u lidí“.
Takové předpoklady byly vyřčeny už dříve, nicméně jakákoliv prohlášení na toto téma vyvolávalo vlnu kritiky ze strany zastánců mobilní sítě. Tak se stalo i tentokrát. Nicméně ti uživatelé, kteří často telefonují, jej nosí u sebe minimálně 10 hodin denně – mobilní telefon nevyzařuje pouze při hovoru. Dokonce při absenci aktivního spojení se zařízení neustále pokouší spojit se s nejbližší základnou a právě proto se doporučuje používat mobilní telefony
s nejnižším ukazatelem elektromagnetického záření. A v první řadě doporučují experti minimalizovat kontakt s mobilní telefonem především u dětí.
Jak tedy můžeme zjistit úroveň vlivu telefonu na člověka? Po celém světě se k tomu používá ukazatel
SAR.
Co je to SAR?
Specifická míra absorbce (
Specific Absorption Rates, SAR ) je fyzikální veličina sloužící k popisu množství energie elektromagnetického pole, které absorbují tkáně lidského těla za jednu sekundu. Hodnota
SAR je
omezena 2 W/kg ( lokálně 10g tkáně ). Výrobci mobilních telefonů používají univerzální měřící metodu úrovně vyzařování a obvykle u každého modelu udávají maximální hodnotu. Za
bezpečné se považují ty telefony, jejižch úroveň
nepřevyšuje 0,6 W/kg.
SAR-rating. CHIP vyzkoušel 20 oblíbených modelů smartphonů a zjistil, že úroveň záření nezávisí na ceně.
V mnohých zemích neexistuje oficiálně přijatých norem pro hodnoty
SAR.
Pochopitelně lidé, kteří kupují mobilní telefony, jen zřídka kdy vidí na obalech modelů informace o úrovni
SAR – takovou informaci většinou musíte hledat v manuálech nebo na internetu.
Doporučení na snížení škodlivosti mobilních telefonů
VZDÁLENOST: Používejte sluchátka nebo mluvte přes reproduktor. Při hovoru obvyklým způsobem držte telefon v několika centimetrech od hlavy.
KVALITA SIGNÁLU: Tam, kde je slabý signál, telefon zvyšuje intenzitu signálu, proto byste měli omezit hovory v takových zónách nebo se snažit dostat se tam, kde je signál lepší.
DOBA SPOJENÍ: Nepřibližujte telefon k uchu v průběhu spojování. V tento moment telefon zvyšuje sílu záření.
ANTÉNA: Držte telefon tak, abyste se nechytali horní části těla telefonu. Nejčastěji právě tam je umístěna anténa. V případě, že držíte telefon právě v oblasti antény, její efektivita se snižuje a telefon znovu zvyšuje sílu záření.
Na článek jsem narazil čistě náhodou, když jsem hledal nějakou informaci o škodlivosti telefonu poté, co si někteří mí známí začali stěžovat na zhoršení zdraví s určitými charakteritickými symptomy. Po krátké analýze jsem došel k závěru, že příčinou je mobilní telefon.
Hlavní, na co si stěžuje vybraná skupina lidí ( nazvěme jí tak ) jsou zpravidla problémy s levou částí od ucha dolů – zuby, čelisti, krk, dokonce část ramene.
Nejsem sice zastánce toho ve všem vinit pouze zařízení, ale myslím si, že problém je v neukojitelné touze/nutnosti telefonovat. Když člověk protelefonuje
4-5 hodin denně, dokonce při tom často sedí u počítače ( práce ), tak se zapojuje i motorika. Potřebujeme psát na klávesnici, tak sedíme shrbení, ramenem si krkolomě přidržujeme mobil u ucha tak, že ještě trošku a za chvíli se nám telefon vmáčkne do lebky, jak se zoufale bojíme, že nám upadne.
Odtud také pochází doporučení používat sluchátka.
Protivníky mobilních telefonů jsou v mnohých zemích i pediatři. Tvrdí, že děti by neměli používat mobilní telefony, protože dětský organismus je velice citlivý a absorbuje velkou část elektromagnetického záření. 16ti leté
teenagery je lepší
úplně ochránit před používáním mobilního telefonu. Švédští vědci dokonce potrvzují, že mozkové problémy vznikají u dětí a teenagerů ne hned po používání telefonu, ale poté, co uběhne nějaká delší doba.

To znamená, že se stav mozku zhorší například někdy v reprodukčním věku. Výzkumy Dánských vědců dokazují, že již při
SAR 0,0002-0,002 se objevují změny na buněčné úrovni, které vedou ke zničení nebo naopak neúměrnému zvětšení mozkových buněk.
Nicméně měli bychom brát v potaz následující fakt: výzkumy se neprovádí v blízkosti antén, kde síla záření základny je několik set krát větší (
6-10W/kg, zatímco u průměrného mobilního telefonu je to
0,05 W/kg – 0,6 W/kg ). A přesně těmito antény je moderní svět přímo přecpaný.
Důvody "pro"
Zastánci mobilní sítě tvrdí, že nehledě na veškeré strachy a hrůzy, kterými nás děsí média, množství nemocných rakovinou mozku od doby začátku používání mobilních telefonů, se příliš nezměnilo, i když mobilní síť je dnes po celém světě hustě rozšířena. Toto prohlášení se opírá o studii, provedené na 2708 lidech s gliomy, a 2409 lidech s meningiomy – nejčastějšími mozkovými nádory.
Výzkumníci u Univerzity Tampa ve Floridě tvrdí, že pravidelně používání mobilních telefonů snižuje pravděpodobnost vzniku Alzheimera. Toto prohlášení bylo publikování v „Časopise Alzheimera“ ( Journal of Alzheimer’s Disease ). I když se výzkum prováděl na myších, vědci tvrdí, že myšlenkové pochody hlodavců se zlepšili. Ne všichni s tím souhlasí, někteří vědci si myslí, že jsou takové závěry absurdní a předpokládají, že při pokusech muselo dojít k nějaké chybě.
Do teď nejrozsáhlejším výzkumem na zjištění vazby mezi používáním mobilního telefonu a mozkovými nádory byl výzkum
větové zdravotnické organizace (
WHO ) provedený v roce 2000. Nicméně ředitel
Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (
IARC ), Christopher Wild, říká, že se o tento výzkum nelze opírat a dělat nějaké závěry o bezpečnosti mobilních telefonů. Tím spíš, když to byli právě výrobci mobilních telefonů, kdo financovali tento výzkum.
Vzhledem k tomu, že se výzkum prováděl od roku 2000 do roku 2004, primární část zkoumaných lidí tehdy ještě neprotelefonovala ani 2 hodiny měsičně, což nám dneska příjde až směšně málo. Dnes protelefonují mladí lidé v průměru nejméně hodinu denně.
Pochopitelně se moderní mobilní telefony liší od těch, co bývali dříve, a také méně vyzařují škodlivého záření, nicméně závěry, které sestavili vědci, se zdají být vcelku neaktuálními, a proto by k objektivnímu posouzení byly potřeba nové, aktuální, studie a výzkumy.
P.S.: Chtěli bychom dodat, že
máme zařízení, které dokáže s velkou matematickou pravděpodobností určit
stupeň citlivosti Vašeho organismu k mobilním zařízením a také k jakémukoliv elektromagnetickému vlivu.