Regulační a adaptační mechanismy aktivující se při stresu

V lidském organismu existují dva typy adaptačních mechanismů: fyziologické a rezervní mechanismy.

Extrémní stav je takový stav, při kterém je organismus vystaven nadměrné zátěži, která nezřídka vede k destruktivním následkům. Jednotlivé extrémní faktory působící na organismus mohou být exogenní nebo endogenní a jejich působení vede k jednomu ze dvou stavů:
  1. nouzová adaptace
  2. kritický stav
Nouzová adaptace je obvykle charakterizována jako nadměrná zátěž adaptačních mechanismů, které umožňují zachovat funkčnost jednotlivých procesů v organismu. Po odeznění působení extrémního faktoru by se stav organismu měl vrátit zpět k normálu.

Kritický stav se projevuje jako postupná aktivace a následné selhávání jednotlivých adaptačních mechanismů, což vede k narušení funkcí jednotlivých orgánů a fyziologických soustav. Tyto stavy vyžadují lékařskou pomoc.

Pojďme se podívat na regeneraci organismu po stresové zátěži z pohledu psycho-neuro-endokrinně-imunně-genetických vazeb.

PSYCHO: rozum a emoce – vědomé a podvědomé procesy; veškeré procesy, které závisí na stavu regulačních procesů mozkové kůry a bazálních ganglií.
NEURO: expresivita percepce a analyzátorů.
ENDOKRINNĚ: vzájemná závislost činnosti jednotlivých žláz s vnitřní sekrecí.
IMUNNO: individuální charakteristiky reakce imunitní soustavy na exogenní a endogenní působení.
GENETIKA: geneticky podmíněná schopnost adaptace organismu vůči stresu a možnosti korekce jednonukleotidových polymorfismů (SNP – single nucleotide polymorphism), mutací podporujících patologické stavy.

Organismus v extrémním stavu začíná provádět posloupnost jednotlivých kroků adaptačního mechanismu. Tato posloupnost se může pokaždé mírně lišit, nicméně ať už je situace jakákoliv, vždy je na začátku této cesty endokrinní soustava.

Dle Christophera Astill-Smitha existuje vazba mezi tělesnou konstitucí a dominantním endokrinním orgánem – jinými slovy vysvětluje, že lidé s různou tělesnou konstitucí budou na stres reagovat odlišně, což je mimo jiné spojeno právě s tím, který endokrinní orgán u nich v dominuje. Smith popisuje tři typy tělesné konstituce:

Červený typ

U tohoto typu je dominantním orgánem štítná žláza. Vzhledem k tomu, že hormony štítné žlázy regulují rychlost metabolismu, je klíčovou vlastností tohoto typu štíhlost. Průměrná výška osob s touto tělesnou konstitucí je u mužů 167cm – 172cm, u žen 165cm – 170cm. Obvykle mají dlouhé tenké kosti, což je patrné zejména na prstech ruky, nehty jsou tvrdé. Obočí u těchto osob velmi často dorůstá až do středu obličeje nad nosem, mají jemné vlasy a menší bílé zuby. Tito lidé mají sklony k artritidě a kožním problémům.

Štítná žláza je stimulována vším, co zvyšuje množství glukózy v krvi – sladkosti, káva, čokoláda, džusy a alkohol. Snídaně je pro tyto lidi nejdůležitějším jídlem dne. Obecně se jim daří nejlépe, když jejich jídelníček obsahuje velké množství bílkovin, středně tuků a málo sacharidů, což z nich dělá přirozené masožravce. Měli by se vyhýbat brokolici, protože obsahuje prvky, které utlumují funkci štítné žlázy.

Zdravotní rizika

Hlavním rizikem pro lidi červeného typu je kardiovaskulární systém vzhledem k jejich genetickým předpokladům k poruchám enzymů. Mají sklony k vysoké hladině homocysteinů (známé kardiovaskulární riziko), hůře odstraňují z organismu fragmenty cholesterolu a toxické kovy – zejména hliník. Pokud se štítná žláza těchto lidí stává z nějakého důvodu hypoaktivní, mají také sklony k přeměňování glukózy na triglyceridy a cholesterol.

Funkce Krebsova cyklu je závislá na hormonech štítné žlázy a čím pomalejší procesy v cyklu jsou, tím více dochází k postupné syntéze triglyceridů a cholesterolu. Dostatek jódu je v případě lidí červeného typu klíčovým bodem, protože je vyžadován nejen pro správnou funkci štítné žlázy, ale také imunitního systému.

Potravinová intolerance

Lidi červeného typu obecně špatně snáší pšeničné produkty, zejména pak produkty z celozrnné mouky.

Doporučený jídelníček

Vitamíny

Ideální dávkování je 1 – 3x denně s jídlem.

Minerály

Oleje


(směs Omega 3, 6 a 9 v olejích rostlinného původu)

Veškeré oleje musí být organické, lisované za studena a přijímané s večerním jídlem. Nikdy nepoužívejte některý z těchto typů olejů k vaření.

Bylinky a koření

Bylinky a koření musí být organické a je doporučeno je přijímat 1 – 3x denně mezi jednotlivými jídly.

Přibírání na váze

Většinou k tomu dochází z důvodu snížené produkce hormonů štítné žlázy. Přibírání na váze se většinou projevuje především v prostřední oblasti těla, ramena a nohy zůstávají hubené. Tito lidé mají tendence ke tluštěnému krku a řídnutí vlasů.

Zelený typ

Dominantním orgánem lidí zeleného typu je kůra nadledvinek. Nadledvinky regulují zadržování vody, imunitní systém a pohlavní hormony pomocí kortizolu, testosteronu a estrogenu. Běžná výška těchto lidí se v případě mužů pohybuje kolem 173cm, v případě žen je to cca 170cm. Typickým charakteristickým prvkem pro tyto lidi je dobře vyvinutý svalový systém a intramuskulární zadržování vody. Ruce těchto lidí bývají čtvercového tvaru, prsty přibližně stejně dlouhé jako dlaně. Tvář bývá trojúhelníkového nebo čtvercového typu.

Lidé zeleného typu bývají odolní vůči nemocem a zotavují se obvykle velmi rychle. Nadledvinky a brzlík se mohou stát jejich slabinou, tito lidé mohou trpět na astma a alergie. Jsou temperamentní, často velmi výbušní, inteligentní a pracovití. Obykle chodí pozdě spát a pozdě vstávají.

Zdravotní rizika

Lidé tohoto typu jsou obvykle skuteční workoholici, mají tendence pracovat tak dlouho, dokud nepadnou únavou. Jakmile jsou nadledvinky vyčerpány, regenerace trvá mnohem déle, vyžaduje hodně odpočinku a vhodnou nutriční podporu.

Mají sklony k vysokému krevnímu tlaku a k některým typům srdečních nemocí. Jsou citliví vůči niklu, měli by se proto vyhýbat šperkům, piercingu, hodinkám a jiným podobným věcem s obsahem tohoto kovu.

Potravinová intolerance

Primárně by se tito lidé měli vyhnout nadměrnému množství proteinů a sýrů. Geneticky mají potíže se zpracováním solaninem – toxinem, jehož stopové prvky jsou obsaženy v bramborech, rajčatech, zelené paprice, zelených chilli papriček a lilku.

Doporučený jídelníček

Dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných produktů (např. hnědá rýže). Měl by také obsahovat škrobovou zeleninu (např. sladké brambory), libové maso a mořské plody.

Vitamíny

Ideální dávkování je 1 – 3x denně s jídlem.

Minerály

Ideální dávkování je 1 – 3x denně s jídlem.

Oleje


(primárně Omega 6 oleje rostlinného původu)

Všechny druhy oleje musí být organické, lisované za studena a užívané spolu s večerním jídlem. Nikdy nepoužívejte některý z těchto typů olejů k vaření.

Bylinky a koření

Bylinky a koření musí být organické, přijímány 1 – 3x denně mezi jednotlivými jídly.

Přibírání na váze

Obecně mají lidé zeleného typu vodnatou stavbu těla. Pod vlivem stresu přechází nadledvinky velmi snadno do stavu hyperaktivity, čímž zbytečně zadržují vodu v tkáních. Následně může dojít k náhlé a velmi razantní ztrátě hmotnosti (kvůli vyloučení vody z těla).

Modrý typ

U tohoto typu jsou dominantním orgánem gonády - pohlavní žlázy (vaječníky u žen a varlata u mužů). Gonády produkují řadu hormonů, ale v různém poměru u jednotlivých pohlaví. Progesteron je velmi důležitý pro syntézu elastinu, testosteron pro svalovou hmotu a estrogen je zodpovědný za ukládání tělesného tuku.

Hlavní charakteristikou těchto lidí je poměrně malá výška a značný pohlavní vývoj. Typický muž modrého typu je maximálně 168cm vysoký, typická žena maximálně 165cm vysoká. Ruce bývají malé, s prsty kratšími než dlaně. Kůže je obvykle hladká a pružná.

Zdravotní rizika

Lidé modrého typu velmi často svádí neustálý boj se zvýšenou tělesnou hmotností v důsledku vysoké hladiny estrogenů, které regulují ukládání tuku v těle. Jsou citliví vůči mnoha estrogeno-podobným chemickým látkám jako napíklad hygienické potřeby, kosmetika nebo pesticidy, což je vystavuje riziku vzniku nádorů závislých na hormonech.

Jsou přecitlivělí na laktózu a tedy i na všechny běžné mléčné výrobky. Kravské mléko je zvláště škodlivé v jejich případě (kvůli IGF). Organismus lidí modrého typu si obvykle neumí moc dobře poradit s rtutí, měli by se proto vyhýbat úniku rtuti. Měli by se také vyhnout rybímu tuku.

Obvykle mají potíže i se zvládáním alkoholu, měli by jej proto pít umírněně nebo raději vůbec.

Jsou citliví vůči potravinám, které obsahují tyramin – např. zkvašená sója, zralé sýry, čokoláda, banány a avokáda. Zařazení těchto potravin do jídelníčku může vést k migrénám. Jejich organismus také velmi špatně snáší umělá sladidla a umělá aroma.

Potravinová intolerance

Tito lidé by se měli vyhýbat veškerým mléčným výrobkům (často jsou ale tolerovány kozí a ovčí produkty). Sójové výrobky jsou obecně velmi dobře snášeny. Alkohol a potraviny obsahující tyramin by měly být vyřazeny z jídelníčku.

Doporučený jídelníček

Lidé modrého typu mívají nízkou hladinu žaludečních kyselin a proto jsou vhodnými adepty na vegetariánskou dietu. Měli by přijímat malé porce bílkovin po celý den, organické jídlo vždy když je to možné.

Vitamíny

Ideální dávkování je 1 – 3x denně s jídlem.

Minerály

Ideální dávkování je 1 – 3x denně s jídlem.

Oleje


(primárně Omega 3 oleje rostlinného původu)

Všechny druhy oleje musí být organické, lisované za studena a užívané spolu s večerním jídlem. Nikdy nepoužívejte některý z těchto typů olejů k vaření.

Bylinky a koření

Bylinky a koření musí být organické, přijímány 1 – 3x denně mezi jednotlivými jídly.

Přibírání na váze

Vzhledem k nadměrné produkci estrogenů mívají obvykle vyšší výhu. Rozlišují se tři typy ukládající tuk trochu jiným zpsůobem v závislosti na typu estrogenu. Estron E1 se stará především o ukládání tuku na bocích, hýždíc a stehnech – tvar hrušky. Estradiol E2 vede k nadbytku tuku v celém těle; a Estriol E3 ukládá tuk především oblasti břicha – tvar jablka.

Zdroj: http://www.epigenetics-international.com/uploads/Handouts/End%20User%20Body%20type%20booklet.pdf