Proč nám škodí překyselení organismu?

Vlivem nevhodného složení stravy, špatných stravovacích návyků, kouření, nadměrné konzumace alkoholu a dalších podobných neduhů dnes mnozí z nás trpí překyselením žaludku. Nevolnost, nechutenství, bolesti hlavy, podrážděnost, v horším případě také pálení žáhy a jiné žaludeční potíže – to jsou všechno velmi často důsledky překyseleného organismu.

Alkalizace organismu se ukázala jako prospěšná v prevenci nejen typických žaludečních potíží, ale také kostních onemocnění. Při překyselení se totiž organismus snaží svůj stav zlepšit a k tomuto využívá zásob vápníku v kostech, který postupně ubývá a organismus nejen, že časem už nemá z čeho čerpat, ale musí řešit i další potíže, se kterými si už ale sám většinou neporadí.

Mimo jiné napomáhá udržet pružnost tepen a žil, pomáhá předejít ledvinové nedostatečnosti, plicním chorobám a může také pomoci při léčbě diabetu.

Pojďme se nyní podívat, jaké kroky můžete při překyselení organismu podniknout sami...

Dejte si každé ráno vodu s citrónem

I přes svou kyselou chuť dokáže citrónová voda po ránu nejen detoxikovat organismus, ale také snížit kyselost žaludku. Připravte si každé ráno sklenici neslazené teplé vody (200ml) s polovinkou citrónu či limetky (dle velikosti lze použít i celé) – poslouží jako léčba i jako prevence, navíc výborně nabudí organismus a poskytne vám množství zdraví prospěšných látek, které pomohou Váš organismus udržet v dobré kondici.

Tento nápoj je doporučován k pití i kdykoliv během dne, zvláště pokud již pociťujete nepříjemné důsledky překyseleného žaludku – pálení žáhy, nevolnost, apod. Naopak v případě, že máte citlivý žaludek nebo máte žaludeční vředy, není pro Vás citrónová šťáva vhodná.

Po vypití vody s citrónem si nezapomeňte vypláchnout ústa, abyste předešli poškození zubní skloviny.

Jedlá soda

Přidejte trochu jedlé sody do sklenice vody, zvláště pokud trpíte na otoky. Můžete také ve vodě smíchat 2 lžíce citronové nebo limetkové šťávky s polovinou čajové lžičky jedlé sody – vypijte jej hned jakmile přestane šumět. Stejně jako v případě citrónu, je i zde vhodné zvolit teplou vodu (postačí pokojová teplota), která je organismem lépe přijímána a zbytečně jej nenamáhá.

Sodový nápoj však není vhodné konzumovat pravidelně – jedlá soda obsahuje sodík, kterého díky kuchyňské soli máme v těle často dostatečné množství. Z tohoto důvodu je vhodné tento nápoj popíjet spíše krátkodobě v období potíží, kdy je schopen poměrně rychle přinést kýženou úlevu.

Vyvážená strava

Jak již ale bylo zmíněno výše, v případě překyselení žaludku je více než vhodné se zamyslet především nad životosprávou. Budete-li nadměrně konzumovat tučná smažená jídla, cukr, alkohol či nápoje s kofeinem, nemůžete očekávat, že Vás zachrání sklenička s citrónem.

Pijte dostatek čisté vody

Specialisté doporučují denně vypít 2 – 2,5 litru čisté vody. Kromě detoxikace a dostatečné hydratace organismu pomáhá udržet vhodné pH samoregulačními procesy organismu. V případě, že máte tu možnost, je lepší pít filtrovanou vodu (např. předem připravenou ve filtrační konvici).

Jezte zeleninu

Kromě toho, že obsahuje velké množství antioxidantů je především tmavě zelená zelenina velmi vhodná k alkalizaci žaludku. Mezi méně účinné, ale přesto velmi prospěšné patří i rajčata, česnek, mrkev, cibule, ředkvičky, brambory nebo řepa.

Všeho s mírou – především masa

Váš jídelníček by měl být především vyvážený. Budete-li se stravovat pouze zeleninou, může Vám to přinést podobné nepříjemné potíže jako když se budete stravovat pouze masem. Pokud ale pociťujete symptomy překyseleného žaludku, omezte ve svém jídelníčku především červené maso. Kromě toho, že je silně kyselé, je poměrně špatně stravitelné. Je proto mnohem zdravější nahradit jej kuřecím, krůtím nebo rybím masem.

Probiotika

Jedním z pozitivních účinků probiotik je podpora gastrointestinálního traktu a udržení optimálního pH. Nemusíte ale kvůli tomu hned běžet do obchodu pro potravinové doplňky, zkuste nejdříve neslazené přírodní jogurty a další mléčné výrobky. Nicméně pokud by Vám probiotika z průměrně konzumovaného množství nestačila, je vhodnější zvolit potravinové doplňky s koncentrovanějším obsahem probiotik, vzhledem k tomu, že nadměrné množství mléčných výrobků může Vašemu organismu spíše škodit.