Traták - očista očí

Trátak je metoda, která bývá někdy zařazována mezi koncentrační cvičení. Existuje celá řada způsobů provedení, nejběžnější a nejjednodušší je koncentrace na plamen svíčky. Cvičení je třeba provádět v místnosti, kde je naprostá tma, abychom se mohli plně koncentrovat na plamen. Pokud nosíte brýle, na cvičení je odložte.

Provedení

Posadíme se do některého sedu se vzpřímenou páteří a před sebe umístíme svíčku. Ta by měla být přibližně metr před vámi a ideálně v úrovni očí. Zavřeme si oči, zklidníme dech i mysl. Připravíme se na nadcházející cvičení. Otevřeme oči a snažíme se bez mrknutí dívat přibližně 10 vteřin do plamene svíčky. Oči zavřeme a soustředíme se na obraz plamene, který se objeví v prostoru za čelem. Na tento obraz se pouze dívejte, nesnažte se ho nijak dohonit. Jenom pozorujte, jak se proměňuje. Poté znovu otevřeme oči a cvičení opakujeme.

Toto cvičení opakujeme celkem 3x. Začínáme s kratší výdrží, tzn. že do plamene se díváme cca 10 vteřina a zavřené oči máme asi 4é vtěřin. Postupně prodlužujeme na 1 minutu pohled do plamene a 4 minuty jeho pozorování.

Při cvičení je dobré se plně soustředit a koncentrovat a počítání vteřin může v tomto případě rušit, proto je vhodné, aby vám úseky otevřených a zvřených očí někdo počítal, případně si můžete pustit toto cvičení ve formátu mp3 zde.

Při cvičení se snažíme nemrkat, nicméně pokud mrkneme, nic se neděje. Můžeme cítit, že nás oči pálí a slzí. To není na škodu, dochází tak k pročišťování slzných kanálků.

Cvičení posiluje oční svaly, zlepšuje zrak a paměť a zklidňuje. Pomáhá při problémech s usínáním. Je dobré i pro děti ve školním věku.