Voda jako lék

Lidský organismus je ze 70% tvořen z vody. V organismu dospělého člověka o hmotnosti cca 65kg se nachází zhruba 40 litrů vody. Postupem času, čím více člověk stárne, tím víc se snižuje i množství vody v jeho těle. V těle 3 měsičního plodu se například nachází až 95% vody, novorozenec má tento obsah o něco nižší – 75% a 95 letému pánovi zbyde v těle už jen cca 25% vody.

Mnozí vědci jsou přesvědčeni, že jednou z příčin stárnutí organismu je postupná degradace schopnosti buněk vázat na sebe dostatečné množství vody, které je velmi potřebné například pro správnou funkci metabolismu.

Zhruba ve věku 28 let se v těle každého člověka spouští pomalý proces likvidace jedince, který už z biologického hlediska „není vhodný pro rozmnožování“ – ztrácíme pocit žízně. Čím jsme starší, tím horší míváme pitný režim. Během 8 hodinové pracovní směny jsme schopni vypít pouhý jeden hrnek vody (zatímco bychom správně měli vypít alespoň 4 – 5 násobek tohoto množství) a nemáme při tom pocit žízně.

Naproti tomu dítě pociťuje žízeň téměř při každém výdeji energie (což zároveň ovlivňuje i množství vody, která z těla odejde). Zhruba po hodině či dvou, kdy je zaměstnáno nějakou činností, všeho nechá a jde se napít. Ač se jedná o malého človíčka, vypije průměrné dítě běžně mnohem více než mnozí dospělí ač množství tekutin, které potřebuje dospělý člověk pro správnou funkčnost organismu je srovnatelné. Každá kapka vody, která odejde z organismu, by měla být nahrazena čerstvou, čistou vodou v dostatečném množství. V opačném případě může začít organismus využívat vodu, kterou již jednou „použil“ – jde o vodu, která prošla skrz organismus a je naplněna toxiny a negativní energií a připravena k vyloučení organismem ven. Nicméně v případě nedostatku vody jej organismus raději začne recyklovat a tak se toxiny, kterých se už jednou zbavil, vrací zpátky do organismu a tím jej postupně opět intoxikují.

Pijte průběžně v menších dávkách

Je mnohem lepší, pokud budete pít několik krát v průběhu dne menší množství vody než když naráz vypijete celou lahev. Pijte v klidu a pomalu... před polknutím můžete dokonce vodu po nějakou dobu podržet v puse. Pod jazykem se totiž nachází biologicky aktivní body, které jsou propojeny se všemi orgány. Právě díky nim má voda nejlepší efekt, když se cítíte vyčerpáni (především psychicky).

Věnujte pozornost tomu, co pijete

Není voda jako voda. Vody z kohoutku se mnozí lidé vyhýbají jako čert kříži, někdy je to oprávněné, někdy ne. Jaké jsou ale alternativy?

Převařená voda? Takové se vyhněte... při krátkodobém vaření dochází ke ztrátě zhruba 30% léčivých vlastností vody, navíc v průběhu ochlazování do sebe voda načerpává energii ze svého okolí a pokud se nachází v negativním prostředí, nasákne tyto charakteristiky i voda.

Balená voda často také není řešením. Studie ukázaly, že balená voda nebývá ani zdravější ani bezpečnější než voda z kohoutku. Provedené testy se mimo jiné zaměřovaly i na přítomnost a obsah pesticidů a jejich rozkladných produktů. V mnohých případech bylo dokonce zjištěno, že nejen, že balená voda nebyla zdravější, ale byla dokonce mnohem horší, protože obsahovala mnohé nadbytečné prvky, případně nevyvážený poměr zdravých a potřebných prvků. Nevýhodou balené vody je mimo jiné také to, že narozdíl od vody z kohoutku, není čerstvá. Je uložena v lahvích často po velmi dlouhou dobu a než se dostane k nám na stůl do skleničky, už je v zásadě „stará“.

Vhodným řešením může v takovém případě být filtrace kohoutkové vody. V dnešní době existuje množství různých filtrů (nebo i filtračních konvic), které očistí kohoutkovou vodu od škodlivých látek, ale zachová její pozitivní charakteristiky.

Pijte před spaním

Několik doušků čisté vody podpoří očištění orgánů v průběhu noci, přičemž veškeré toxiny následně vyloučíme ráno spolu s močí.

Pijte ráno, jakmile vstanete

Sklenice vody ráno na lačno propláchne organismus a nabudí organismus. Navíc, jak jsme si již řekli dříve, voda, která přes noc hromadila toxiny do sebe se musí vyloučit. Pokud by ale organismus neměl dostatek vody, kterou by „opotřebovanou“ vodu nahradil, místo vyloučení by tuto „špinavou“ vodu začal znovu používat a detoxikační procesy přes noc by rázem přišli vniveč.

Pijte vodu před jídlem

To připraví žaludek a středa a podpoří trávení.

Voda jako zdroj energie

Voda podporuje činnost iontových proteinových „čerpadel“ buněčných membrán, čímž podporuje průnik živin a sodíku do buňky a napomáhá vylučování draslíku a metabolických produktů.

Udržení acidobazické rovnováhy v těle je velmi důležitý úkol. Čím více je buňka dehydratovaná, tím více je závislá na energii získávané z potravy, což přispívá k akumulaci tuku a tělo tak získává energii díky bílkovinám a škrobu. Není to však jedna z příčin obezity? Suchá kůže, vrásky a další typické příznaky dnešního dospěléh člověka. Za to nemůže stáří, nýbrž nedostatek vody v buňkách.

Voda není jen tekutina – je to živné médium pro buňky. Dehydratace buňky nejprve způsobí postupné snížení objemu buněčné kapaliny (66%), následně extracelulární kapaliny (26%) a následně začne odstraňovat vodu z krevního řečiště (8%). Všechny tyto kroky se provádí za účelem získat dostatek vody k hydrataci mozku, jehož buňky se musí neustále potýkat s toxickými látkami vznikajícími v průběhu jeho činnosti. V mozku se koncentruje většina našich zásob vody a ztráta byť jediného procenta tohoto množství může mít vážné následky.

Dehydratace tak například postupně vede i k narušení funkce zpracovávání potravy a doručení potřebných látek do jednotlivých buněk. V počátku ale dehydratace nemá na funkce organismu tak negativní vliv, organismus prostě začne čerpat ze svých zásob. Problém nastává ve chvíli, kdy tyto zásoby začnou docházet. Ruku v ruce s tím je většinou míra dehydratace stále vyšší a vyšší a v tu chvíli už regulační procesy přestávají zvládat situaci a organismus kolabuje.

Tělo potřebuje alespoň 2,5l vody a 1/2 čajové lžičky soli každý den, aby bylo schopno kompenzovat přirozený úbytek body. Vodu byste přinejmenším měli pít pokaždé, když pociťujete žízeň, klidně i v průběhu jídla – trávení to nijak nenaruší. Po ránu byste také správně měli vypít sklenici nebo dvě čisté vody, ideálně na lačno. Ve všech těchto případech se ale bavíme především o čisté vodě – čaj, kafe, alkohol nebo sladké nápoje v žádném případě nemohou nahradit čistou vodu v potřebné dávce, zvláště ve chvíli, kdy je organismus vystaven stresu z každodeních potíží.