Psí diagnostika rakoviny

Labradorští retrívři jsou schopni diagnostikovat rakovinu stejně kvalitně jako kolonoskopie, ukázaly výzkumy japonských vědců. Použití psů v medicíně je příliš drahé, nicméně bylo by možné podle nich sestavit „elektronický nos“, který bude umět diagnostikovat rakovinu střev, močového měchýře, plic a vaječníků.

Změny v lidském organismu včetně vzniku zhoubných nádorů mění vůni těla. Vědci nicméně zatím netuší, jaké látky tvoří tuto novou vůni. Samozřejmě, diagnostické zařízení, které by diagnostikovalo čichem, zatím není v našich silách vytvořit i když japonští vědci již učinili významný krok v tomto směru.

Práci specialistů z Univerzity Kyushu dokonce publikoval časopis Gut, který patří pod vydavatelství British Medical Journal Group, specializující se na publikování informací o klinických výzkumech. Předpokládá se, že v budoucnu se podaří sestavit „elektronický nos“, kerý bude umět rozpoznat vzniklé zhoubné nádory ve velmi brzkém stádiu.

Zatím se k diagnostikování používá vcelku přírodní metoda – fenka labradora. Tato fenka byla původně trénovaná pro záchranu topících se lidí. V roce 2005 se začala cvičit na detekci rakoviny. Odměnou za nalezení nemoci jí byla možnost pohrát si s tenisovým míčkem. V průběhu několika měsíců provedla 74 pachových testů. Každý pokus se skládal z 5 pachových vzorků, z nichž jeden pocházel od člověka s rakovinou. Vzorky poskytlo 48 pacientů s rakovinou střev v různých vývojových stádiích a 258 zdravých dobrovolníků.

Úkol, který měla osmiletá fenka vyřešit, byl ztížený tím, že polovina dárců „zdravých“ vzorků trpěla na střevní polypy – nezhoubné nádory, které jsou nicméně možnými předchůdci rakoviny. 6% vzorků plic 10% vzorků stolice pocházely od lidí s jinými onemocněními střev – zánětlivé procesy, vředy, zánět slepého střeva.

Pes prováděl diagnostiku stejně efektivně jako tradiční metoda kolonoskopie, při které se pacientovi análním otvorem vvede trubička s kamerkou na jejím konci a takovým způsobem se „prohlíží“ podezřelá místa střev.

Labrador správně diagnostikoval rakovinu s velmi vysokou přesností: 33 z 36 vzorků plic (přesnost 95%) a v 37 případech z 38 vzorků stolice (přesnost 98%). Zvláště pozitivních výsledků dosáhl pes při diagnostice brzkých stádií rakoviny. Psovi nezabránily ve správné diagnostice ani „matoucí“ vzorky nezhoubných nádorů a jiných střevních onemocnění.

Předchozí pokusy ukázaly, že pes je schopen také diagnostikovat rakovinu močového měchýře, plic, vaječníků a prsou.

Labradorský retrívr je jednou z nejoblíbenějších psích ras. Původně byla tato rasa vyšlechtěna jako pes pracovní, proto se tito psi velice často používají jako asistenční psi, záchranářští psi apod. ... jednou z jejich největších výhod je, že nejsou agresivní ani vůči lidem ani vůči jiným zvířatům a patří k jedněm z nejovladatelnějších psů.

Využití psů v masové medicínské praktice k diagnostice rakoviny je ale bohužel velice drahá záležitost. Pokud ale skutečně existují indikátory rakoviny ve vůni, tzn. existuje možnost zjistit složení vůně „rakoviny“, bude časem opravdu možné sestrojit „elektronický nos“ schopný rozpoznat rakovinu v pachových vzorkách stejně jako to dělá labrador.

«Je nutno určit charakteristické organické spoje, které jsou psi schopni nalézt, a vytvořit elektronický senzor, který nahradí psí nos» — myslí si vedoucí výzkumů Dr. Hideto Sonoda.

Brzká diagnostika rakoviny střev je velice důležitý lékařský cíl vzhledem k tomu, že tímto onemocněním trpí každý 12 brit a více než 16 tisíc britů ročně na tomuto onemocnění podlehnou, zmiňuje BBC.

Dr. John Virapen Padělky přístrojů Nobelova cena za fyziku Kočka biorezonátor Neinvazivní krevní odběr Biorezonanční přístroje Škodlivost mobilů Delfínoterapie Vaše články Zajímavé osobnosti Hudební nástroje Psi čichající rakovinu



Copyright © by biorezonance.info
Webdesign by Sibie.